מאמרים

אומנויות כלכלה - חלק II

פעמים רבות יהיו אלה מספר מפעלים מסויים שירוויח בגדול ולעיתים מדינה שלמה. אך כאשר יש במדינה עצמה מלחמה, אנשים אינם יוצאים לעבוד, אבטלה גואה, בתי ספר סגורים ומפעלים שאיש לא מייצר בהם במשך תקופה, או אז מלחמה מייצרת משבר כלכלי.

מלחמה מייצרת לא רק משבר פעיל ואקטיבי כמו זה המתואר מעלה אלא גם משבר פסיבי של אמון. אם ידוע כי מדינה מסויימת נמצאת במלחמה ובאיום קבוע של טרור יהיה קשה מאד לקיים איתם קשרי עסקים. כך גם עם מדינה רוויות מחלוקות פנימיות, חברה לא יציבה, הפגנות על ימין ועל שמאל ואווירה קשה כללית. לא צריך לראות את הדברים על הדפסה על חולצות כדי לקבל את הרושם שכאן לא מומלץ לסחור, או כאן לא מומלץ להשקיע בנדל"ן, משפטים כאלה לא תראו בחנות של אומנויות לחימה אבל סיסמאות אחרות ומעניינות וודאי שכן. אומנות לחימה היא דבר נהדר, אך לא כשהיא מתרגמת למלחמה. מלחמה פוגעת בכלכלה.
למידע...
כלכלה היא דבר שדורש איזון. כלכלה נתמכת כאמור על הרבה מאד יסודות ואנשים רבים עמלים קשה מאד כדי לשמור עליה יציבה. נגיד בנק ישראל נבחר בפינצטה ממש כדי שיה שומר הסף, זה שמשגיח שדברים מתנהלים היטב. כמוהו גם כל יתר האנשים העוסקים בכלכלה המדינית שלנו. ללא כלכלה יציבה קשה מאד לנהל מדינה.

חזרה לחלק ראשון